Ciąża

Badania niezbędne podczas ciąży

Ciąża to okres, w którym należy dbać o siebie należycie pod względem medycznym. W tym czasie dbamy też o własne dziecko, które nosimy pod sercem. Jeśli jest Pani w ciąży to oprócz właściwego odżywiania, odpoczynku i dbania o kondycję psychofizyczną należy dbać o zdrowie – własne i dziecka. Dlatego właśnie powinnaś wykonać podstawowe i niezbędne badania w ciąży.

Do niezbędnych badań w ciąży należą, co oczywiste dla każdej przyszłej mamy wizyty lekarskie.
Powinny one być przeprowadzane, co 4 tygodnie do końca 7 miesiąca ciąży, w 8 miesiącu, co 2 tygodnie, a w 9 miesiącu, co tydzień.

Oprócz kontrolnych wizyt lekarskich należy wykonać badanie krwi – oznaczenie grupy i czynnika, Rh. Badanie to powinno zostać zlecone przez lekarza prowadzącego na początku ciąży. Jeśli badanie wykaże, że Pani czynnik Rh jest ujemny to wówczas należy wykonać kolejne badanie w kierunku przeciwciał anty-Rh D pod koniec 4 miesiąca ciąży.

Kolejnym niezbędnym badaniem w ciąży są testy na poziom hormonów takich jak: estriol, hCG i AFP (to ostatnie badanie wykluczy lub potwierdzi prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości, która ściśle powiązana jest z „zespołem Downa”).

Na początku ciąży należy też wykonać badania serologiczne
OWA, WR (na kiłę) oraz HBS – w kierunku żółtaczki zakaźnej. Badania te należy powtórzyć po 35 tygodniu ciąży.
Kolejnym badaniem, które także należy wykonać na początku ciąży to cytologia i stopień czystości pochwy oraz poziom glukozy we krwi.
Natomiast przed każdą wizytą kontrolną należy wykonać ogólne badanie moczu, morfologię krwi, pomiar ciśnienia krwi, pomiar masy ciała i badanie przez pochwę. Od 3 miesiąca ciąży, podczas każdej wizyty lekarskiej będzie dokonywana ocena czynności serca płodu.

Jeśli natomiast chodzi o USG to zasadniczo lekarz wykonuje 3 takie badania, bo większa ilość nie jest wskazana. Zazwyczaj przeprowadzane jest USG w 10, 12, 19, 22 i po 30 tygodniu ciąży. W 7 miesiącu ciąży każda ciężarna kobieta przechodzi test obciążenia glukozą. Wyklucza on cukrzycę u kobiet w ciąży. Ostatnim badaniem, które wykonuje się w ciąży jest badanie kardiotokograficzne zwane popularnie KTG.

Kobiety w ciąży są objęte wyjątkową opieką medyczną
, dlatego każda pani ma prawo zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, gdy tylko poczuje obawę o siebie i swoje nienarodzone dziecko.

Dodam, że lekarz ginekolog może też podczas wizyty kontrolnej zlecić wykonanie dodatkowych badań bądź przeprowadzić dodatkowe badanie USG. Pamiętajmy, że lekarz robi wszystko dla dobra mamy i dziecka.

Udostępnij