Zdrowie

Białe plamy na paznokciach

Białe plamki na paznokciach, inaczej określane jako bielactwo paznokci, „kwitnące paznokcie” lub leukonychia, to problem bardzo wielu osób. Zazwyczaj pojawiają się u nasady paznokcia i przesuwają powoli wraz z jego wzrostem. Istnieje co najmniej kilka powodów występowania tego typu przebarwień.

Przede wszystkim białe plamy na paznokciach mogą być wynikiem uszkodzenia macierzy paznokcia. Nawet bardzo małe urazy, spowodowane ukłuciem igłą, zranieniem pilnikiem, niewłaściwym usuwaniem skórek lub uderzaniem paznokciami o blat stołu, stają się często przyczyną wystąpienia zmian w wyglądzie tworzącej się płytki.

Tego typu przebarwienia powstają bardzo często u osób, które noszą tipsy akrylowe, ponieważ w trakcie ich zdejmowania możliwe jest uszkodzenie macierzy paznokcia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że od momentu urazu do pojawienia się białej plamki mogą minąć nawet dwa tygodnie, dlatego często trudno jest powiązać konkretne wydarzenie z wystąpieniem przebarwień.

Pojawienie się białych plamek na paznokciach może być również spowodowane brakiem ważnych mikroelementów, przede wszystkim cynku, wapnia, potasu, magnezu i żelaza. W takich przypadkach przebarwieniom powinno również towarzyszyć osłabienie układu odpornościowego, wypadanie włosów oraz inne objawy niedoboru witamin i minerałów.

Inna przyczyna występowania przebarwień na paznokciu to choroba. Małe punkty lub poprzeczne paski, które pojawią się na płytce paznokcia mogą oznaczać wystąpienie krótkotrwałej infekcji macierzy paznokcia. Infekcja prowadzi do zaburzeń procesów rogowacenia, które z kolei powodują powstawanie uszkodzonych komórek, pozbawionych jądra i luźno powiązanych ze sobą, które widoczne są właśnie jako białe przebarwienia.
Białe plamy na paznokciach nie są estetyczne, niestety, kiedy już się pojawią, nie można ich usunąć.

Jedynym sposobem jest maskowanie ich przy pomocy lakieru w kolorze zbliżonym do naturalnej barwy płytki. Można też po prostu poczekać, aż znikną razem ze wzrostem paznokcia, co u zdrowej osoby trwa około 150 dni. W ramach zapobiegania przebarwieniom trzeba przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę paznokci oraz ich długość. Krótkie paznokcie są zdecydowanie mniej narażone na różne uszkodzenia i urazy.
Warto również wypróbować pielęgnację przy użyciu olejków zawierających witaminę E, zatroszczyć się o zróżnicowaną dietę i w razie potrzeby skorzystać z suplementów zawierających witaminy i minerały konieczne do prawidłowego wzrostu paznokci.

Na szczęście występowanie białych plamek na paznokciach zazwyczaj nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli pojawiają się sporadycznie i są małe.

Dużo większy niepokój powinny za to budzić plamy w kolorze żółtym lub zielonym oraz białe plamy i prążki, które występują często i obejmują dużą część paznokcia. Takie przebarwienia są często objawem bardzo poważnej choroby paznokcia lub całego organizmu, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań.

Udostępnij