Ból jajników – objawy i przyczyny

Jedną z dolegliwości, którą wiele pań odczuwa dość często, jest między innymi ból jajników. Jednak przyczyny jego występowania są bardzo różnorodne, podobnie także wrażenia, które odczuwają kobiety są w tym przypadku często dość odmienne.

Objawy

Każda kobieta nieco inaczej odczuwa ból jajników. Zazwyczaj jednak jest od odczuwany jako dolegliwości w podbrzuszu, po jednej ze stron lub nawet po obu jednocześnie.
Niektóre panie opisują to jako kłucie w konkretnym miejscu, inne zaś jako rozpieranie od środku, najsilniejsze w miejscu, gdzie znajduje się jajnik. Bywa także że ten ból jest odczuwany jako przeszywający, często nasilający się na przykład podczas nachylania czy też podnoszeniu czegokolwiek.
Bywa także iż ból obejmuje całe podbrzusze, promieniując na znajdujące się dokoła części ciała. Z pewnością nie jest to przyjemne uczucie, poza tym zazwyczaj taki ból oznacza problemy zdrowotne.

Przyczyny bólu jajnika

Przyczyn bólu jajnika może być bardzo wiele, niektóre z nich nie wymagają interwencji lekarza, jednak wiele z nich może być oznaką poważnych kłopotów ze zdrowiem i powinny być jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem.

Bardzo często takie bóle pojawiają się gdy kobieta ma owulację, związane jest to bowiem z uwalnianiem się komórki jajowej, a ściślej mówiąc momentem, kiedy pęka pęcherzyk Graafa. Ten rodzaj bólu wiele pań rozpoznaje gdyż towarzyszy im od wielu lat, można go łagodzić poprzez stosowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Jeżeli jednak jest silniejszy niż zwykle, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykonał niezbędne badania i wskazał przyczynę znacznie silniejszych boleści. Ponadto bóle tego typu mogą występować podczas okresu, nie jest to jednak regułą.

Jeżeli jednak panie podczas owulacji lub w czasie miesiączki nie miewają tego typu dolegliwości, to każde ich wystąpienie, nawet jeżeli ból nie jest silny, powinny być sygnałem do jak najszybszej wizyty u ginekologa. Mogą one bowiem wskazywać na bardzo wiele przyczyn, takich jak na przykład zapalenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza, zapalenie jajnika bądź też obu jednocześnie, zapalenie macicy czy też poważniejsze schorzenia, takie jak na przykład nadżerka, choroby weneryczne czy endometrioza. Jeżeli ból jest dość silny, może to wskazywać na dość zaawansowane stadium choroby, dlatego też wizyta u specjalisty powinna się odbyć jak najszybciej.

Warto także zwracać uwagę na to, czy bólom jajników towarzyszą inne objawy, na przykład gorączka czy też nietypowe upławy z pochwy. Mogą one być ważnymi wskazówkami dla lekarza dzięki czemu o wiele szybciej będzie można zdiagnozować przyczynę boleści. Bywa także że bóle jajników pojawiają się podczas stosunków seksualnych. W tym wypadku jednak bardzo często są one spowodowane stresem, jednakże jeżeli nie mijają, należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.

Ból jajników a ciąża

W ciąży ból jajników zawsze jest sygnałem problemów, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. Może świadczyć o poronieniu, jednak wtedy zazwyczaj towarzyszy mu dość silne krwawienie. Jednakże ból jajnika występujący w ciąży po jednej stronie może świadczyć także o ciąży pozamacicznej, zlokalizowanej w jajowodzie, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, jest bowiem bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety.
Na pewno jeżeli kobieta wie, iż jest w ciąży, każdy ból jajnika pojawiający się w pierwszych trzech miesiącach powinien być natychmiast konsultowany z lekarzem, gdyż może oznaczać zagrożenie dla ciąży. W późniejszym okresie ciąży bóle w okolicach jajników także świadczą o problemach, takich jak na przykład odklejanie się łożyska.

Bez względu na to co jaki czas pojawiają się bóle i czy kobieta miewała je wcześniej, powinny one być konsultowane z ginekologiem, dobrze jest także regularnie go odwiedzać i wykonywać kontrolne badania. Mogą one pomóc w wykryciu problemów ze zdrowiem zanim jeszcze dolegliwości bólowe będą występowały.