Zdrowie

Bóle podbrzusza u kobiet

Bóle pojawiające się w okolicach podbrzusza mogą mieć wiele przyczyn. Mogą być związane z chorobami jelita grubego, infekcjami dróg moczowych czy zespołem jelita drażliwego. U kobiet dochodzą także dodatkowo choroby ginekologiczne.

Rozróżnienie czego może dotyczyć taki ból po samym rodzaju, umiejscowieniu i intensywności nie zawsze jest możliwe. Wiele kobiet podczas miesiączki miewa dość silne bóle, które same w sobie nie stanowią jednostki chorobotwórczej. Ale każdy stan patologiczny powinien zostać zbadany i zdiagnozowany przez ginekologa. To on może ustalić, czy należy się martwić, czy też nie.

Jedną z przyczyn odczuwanego bólu w podbrzuszu może być ciąża pozamaciczna, czyli zagnieżdżenie się komórki jajowej poza macicą w jajowodzie, w jajniku lub otrzewnej. Charakteryzuje się najczęściej ostrymi bólami przypominającymi te porodowe.
Dodatkowe objawy przypominają zwyczajną ciążę, a więc brak miesiączki, nudności oraz dodatni wynik testu ciążowego. Ból często pojawia się po jednej stronie brzucha, często w takim przypadku wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Mięśniak macicy zaś objawia się bardzo silnym bólem w trakcie krwawienia miesiączkowego. Charakterystyczny w tym przypadku jest również powiększony obwód brzucha oraz problemy z wypróżnianiem. Statystycznie ten problem dotyka 20-40% kobiet.

W przypadku pojawienia się przewlekłego bólu z prawej strony brzucha, pierwszym podejrzeniem bywa zapalenie wyrostka robaczkowego. Jednak u kobiet może być to również zapalenie jajników. Do tego może dołączyć wysoka gorączka, nudności, wymioty. Charakteryzuje się również bólem szyjki macicy oraz przydatków podczas badania ginekologicznego. Często nie jest to tylko zapalenie jajników, ale właśnie przydatków, czyli jajników oraz jajowodów. W przypadku niewyleczenia zapalania do końca, będzie ono powracać i może stanowić nawet zagrożenie życia.

Kolejną poważną chorobą kobiecą, której objawami są bóle podbrzusza, często ostre, to endometrioza. Są one ściśle związane z cyklem i występują przed miesiączką lub na jej początku. Dodatkowo ból może być odczuwany podczas stosunku oraz podczas oddawania stolca i moczu. Zaniepokoić tu również powinny przedłużające się krwawienia miesiączkowe czy plamienia międzymiesiączkowe. Często też jest dziedziczona, a więc warto zwrócić uwagę, czy wcześniej na tę chorobę nie zapadła babka lub matka. Choroba ta nieleczona lub zbyt późno wykryta często prowadzi do niepłodności.

To tylko niektóre przyczyny bólu podbrzusza u kobiet. Taki objaw może również świadczyć o guzach jajnika, torbieli jajnika a nawet raku jajnika.

Choć każda z kobiecych chorób objawia się zróżnicowanym bólem i dodatkowymi dolegliwościami, to jednak nie zawsze od razu można zdiagnozować daną chorobę. Przy wszystkich tych odczuciach wskazana jest wizyta u lekarza, a dopiero po konsultacji podjęcie odpowiedniego leczenia. Jak widać bólów podbrzusza nie należy ignorować, bo mogą dotyczyć naprawdę poważnych stanów chorobowych, które nieleczone mogą doprowadzić do niepłodności lub zagrozić życiu kobiety.

Udostępnij