Bruzdy na paznokciach

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Skóra dłoni powinna być systematycznie nawilżana, to właśnie na niej widoczne są oznaki starzenia się, ale również niewłaściwego dbania o siebie.

Dobrze, jeśli paznokcie są spiłowane, a skórki odpowiednio odsunięte. Warto pamiętać o tym, że manicure będzie wyglądał perfekcyjnie na paznokciach, których kondycja nie pozostawia nic do życzenia. Jeżeli paznokcie będą rozdwojone lub pojawią się na nich bruzdy – lakier nie utrzyma się na nich długo – już po dwóch lub trzech dniach widoczne będą odpryski, które wyglądają bardzo nieestetycznie.

Paznokcie mogą dostarczyć wielu informacji na temat ogólnego stanu organizmu. Warto więc zwrócić uwagę na ich kolor i twardość. Częstym problemem są bruzdy na paznokciach – mogą one świadczyć o kilku rzeczach. Linie Beau, jak przez specjalistów nazywane są te nierówności, pojawiają się na skutek zaburzeń podziału komórek wytwarzających paznokieć. Bardzo często występują u osób starszych – wynikają one z mniejszego nawodnienia płytki paznokcia, w podeszłym wieku jest więc to naturalna zmiana, która nie powinna stać się powodem zaniepokojenia. Przyczyny powstawania nierówności mogą być jednak zupełnie inne.

Czasami jest to wynik mechanicznego uszkodzenia paznokcia – może dojść do niego chociażby podczas wykonywania zabiegu manicure. Ze względu na to, że zabieg ten może spowodować powstanie rowków ( poprzez uszkodzenie macierzy paznokcia w jej środkowej części), niewskazane jest poddawanie się mu częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj jednak przyczyna powstawania rowków jest związana z procesami zachodzącymi w organizmie.

Bruzdy mogą być wynikiem chorób układu pokarmowego lub chorób układu krążenia. Często współwystępują razem ze zmianami w układzie hormonalnym, towarzyszą łysieniu plackowatemu i łuszczycy. Mogą wystąpić również wtedy, gdy w organizmie brakuje cynku lub wapnia – aby się ich pozbyć wystarczy wzbogacić swoją codzienną dietę w produkty takie jak ser żółty, jaja, mięso, migdały czy ryby. Czasami są również wynikiem osłabienia organizmu po przyjmowaniu antybiotyku lub niektórych lekarstw.

W celu właściwego zdiagnozowania przyczyny powstawania nieestetycznych nierówności na paznokciach, przeprowadza się badania kliniczne i laboratoryjne, np. kapilaroskopię, badanie na obecność grzybów, badanie bakteriologiczne a także badanie składu chemicznego paznokci. Nierówności znikają wraz ze wzrostem paznokcia – stopniowo zastępuje je zdrowa płytka. Zazwyczaj wystarczy usunąć źródło choroby, by paznokcie wróciły do formy, jeśli jednak bruzdy nie znikają, lub co jakiś czas pokazują się na paznokciach od nowa, konieczna jest wizyta u dermatologa. Zdarza się, że w odbudowie zdrowego paznokcia pomagają suplementy zawierające witaminę C, taurynę czy cysteinę.

Aby dłonie wyglądały ładnie, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Warto zastanowić się czy niektóre nawyki żywieniowe lub styl życia nie są powodem pogorszenia się kondycji paznokci. Dopiero po wyeliminowaniu bruzd i odpowiednim odżywieniu płytek paznokcia można myśleć o dalszej pielęgnacji.

Polecane produkty:

Miracle Cure - Preparat wzmacniający paznokcie

Miracle Cure – Preparat wzmacniający paznokcie

Cena: 49 pl.

Dostępny w sklepie Sephora.pl