Ciąża

Ciąża i rozstępy

Z rozstępami w ciąży boryka się prawie każda kobieta. Zazwyczaj pojawiają się one na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach. Gdy zauważymy u siebie czerwono-sine linie, na któryś z wymienionych partii ciała oznacza to, że jest to początkowa faza rozstępów. W późniejszym okresie linie te nabierają różowo-białych barw i znacznie jaśnieją.

Postaram się opisać bardzo szczegółowo jak można sobie radzić z rozstępami, które się już pojawiły, a także, co zrobić, żeby nie mieć rozstępów w ciąży.

Na wystąpienie rozstępów najbardziej narażona jest kobieta ciężarna. Na ich powstawanie wpływa kilka elementów. Otóż najważniejszym z nich są uwarunkowania genetyczne, działanie hormonów, niewłaściwa dieta oraz zbyt szybki przyrost wagi w ciąży i rozciąganie się skóry. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiegać rozstępom zaraz, gdy je zauważymy. Jeśli zaczniemy to robić w miarę szybko istnieje możliwość, że po ciąży znikną one całkowicie.

Jak wiadomo w ciąży zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, jest to hormon kory nadnerczy. Właśnie duża ilość tego hormonu prowadzi do powstawania rozstępów. Także przyczyną ich powstawania może być nieodpowiednia dieta. Jeśli będzie ona uboga w mikro i makroelementy rozstępy zaczną się pojawiać na ciele ciężarnej kobiety. Także, gdy w rodzinie przyszłej matki ktoś borykał się z rozstępami w ciąży jest zwiększone ryzyko, że pojawią się one także u Pani. Badania dowodzą, że pojawienie się rozstępów może być dziedziczne.

Jeśli planuje Pani zajście w ciążę to możne Pani zapobiegać im na długo przed oczekiwanym zapłodnieniem.

Przed ciążą warto być aktywnym fizycznie, a także warto stosować dietę bogatą w minerały. Muszę tutaj zaznaczyć, że zastosowanie się do powyższych wskazówek nie gwarantuje, że nie pojawią się rozstępy. Rozstępy mogą wystąpić nawet u najbardziej wysportowanej kobiety, która także odżywia się we właściwy sposób.

Około piątego miesiąca ciąży można zauważyć pierwsze objawy rozstępów. Wówczas skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć, co oznacza, że skóra nie wytrzymuje napięcia spowodowanego przez powiększający się brzuch. W tym momencie możemy jeszcze zapobiec powstaniu rozstępów. Zastanawiają się pewnie teraz Panie, w jaki sposób? Aby uniknąć rozstępów można stosować specjalne kosmetyki z linii dla kobiet ciężarnych. W tej ofercie znajduje się duża ilość kosmetyków, które zapobiegają powstawaniu rozstępów. Mają one skład, który pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo kosmetyki te obkurczają naczynia krwionośne.

Przed kupnem kosmetyku zapobiegającemu powstawaniu rozstępów należy dokładnie zapoznać się z załączoną ulotką, bo wiele z nich można stosować dopiero po 4 miesiącu ciąży, a inna część tych kosmetyków nie może być stosowana w czasie karmienia piersią.
Jednak najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcie rozstępów jest masaż ciała oliwką dla dzieci bądź innym olejkiem przeznaczonym do pielęgnacji ciała niemowląt. Wiele kobiet potwierdza, że jest on bardzo skuteczny. Jeśli natomiast nie masowałyśmy ciała oliwką przed zajściem w ciążę nie należy tego robić, bo skóra może źle na to zareagować.

Udostępnij