Kosmetyczka

Domowe maseczki na trądzik

Trądzik to poważny problem, z którym walczy coraz więcej osób. Mało estetyczne wypryski mogą pojawiać się z kilku przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne, stres oraz przyjmowanie niektórych leków, a ich leczenie bywa bardzo trudne i długotrwałe.

Jedną z metod walki są domowe maseczki na trądzik, które mają działanie antybakteryjne. Dzięki ich zastosowaniu można również poprawić koloryt skóry oraz przyspieszyć gojenie zmian.

Istnieje bardzo wiele maseczek na trądzik, które można przygotować samodzielnie w domu w ciągu kilku minut. Dobra maseczka musi zawierać składniki bogate w witaminy i minerały oraz substancje o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Maseczki powinny być dobrane do rodzaju skóry oraz jej potrzeb. Najlepiej stosować je 2-3 razy w tygodniu.

Jedną z najbardziej skutecznych maseczek przeciwko trądzikowi jest maska drożdżowa. Zaletą drożdży jest wysoka zawartość cennych substancji odżywczych, których brak może wpływać na powstawanie zmian skórnych. Maseczkę drożdżową można zrobić z drożdży z dodatkiem ciepłego mleka oraz odrobiny miodu. Przygotowaną z tych składników papkę należy pozostawić na twarzy przez około 20 minut i zmyć ciepłą wodą. W przypadku cery suchej warto dodać kilka kropli oliwy z oliwek.

Bardzo popularny domowy sposób na trądzik to maseczka z aspiryny. Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, skutecznie dezynfekuje skórę i doskonale nadaje się do walki z pryszczami. Dzięki działaniu rozjaśniającemu pomaga również w zmniejszeniu widoczności przebarwień i blizn spowodowanych przez trądzik. Do przygotowania maseczki potrzebne są 1-3 tabletki aspiryny, które należy rozdrobnić i zmieszać z wodą, tak żeby masa miała konsystencję gęstej pasty. Maseczkę można nakładać na całą twarz lub punktowo, tylko na zmiany. Należy ją zmyć po 20 minutach.

Mniej znany, ale również bardzo skuteczny sposób na trądzik to maseczka z truskawek. Te małe owoce zawierają wiele cennych substancji, przede wszystkim bardzo dużo witaminy C oraz kwas salicylowy. Maseczka z truskawek ma działanie bakteriobójcze, odżywcze i ściągające. Do jej przygotowania potrzeba około ¼ kubka świeżych truskawek oraz taką samą ilość jogurtu. Papkę przygotowaną z tych składników należy zostawić na skórze przez 10-15 minut.

Osoby, które cierpią na trądzik powinny wypróbować również maseczkę z białka jajka i cytryny. Jajka zawierają bardzo wiele witamin oraz minerałów, takich jak siarka, magnez, potas, cynk, miedź, żelazo. W wersji wzbogaconej do jednego ubitego na sztywno białka dodaje się sok z miąższem z połowy cytryny, pół startego ogórka, dziesięć kropel wody utlenionej 3% oraz trzy krople olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz na 20 minut, następnie zmyć chłodną wodą mineralną lub mlekiem.

Domowe maseczki mogą okazać się bardzo pomocne w walce z trądzikiem. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku trądziku zawsze warto skonsultować się z dermatologiem i wypróbować leczenie farmakologiczne oraz zadbać o właściwą dietę.

Udostępnij