Uroda

Jak dbać o cerę mieszaną i kłopotliwą strefę T?

Jak dbać o cerę mieszaną i kłopotliwą strefę T?

Możemy wyróżnić kilka typów skóry: sucha, tłusta, wrażliwa, normalna i mieszana. Konieczna jest znajomość typu cery, aby odpowiednio dopasować kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Cera mieszana jest jedną z najczęściej występujących rodzajów skóry i nieco różni się od pozostałych, ponieważ charakteryzuje się kłopotliwą strefą T (broda, nos, czoło) na której pojawiają się zaskórniki. W związku z tym cera mieszana wymaga specjalnego traktowania.

Cechy szczególne cery mieszanej

Cera mieszana jest zarówno tłusta i sucha. W miejscach gdzie jest niewiele gruczołów łojowych, czyli na skroniach i policzkach, skóra jest sucha, cienka i wrażliwa, ma tendencję do łuszczenia. Natomiast w środkowej części twarzy, na czole, nosie i brodzie skóra jest tłusta i bardzo trudna w pielęgnacji. Jest to tzw. strefa T, którą posiadają panie z cerą mieszaną. W tych okolicach skóra błyszczy się, wygląda nieestetycznie, a w dodatku mogą pojawiać się tam zaskórniki, krosty itp. To skutek nadmiernej produkcji sebum w tej partii twarzy.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Codzienna pielęgnacja cery mieszanej jest dość trudna, ponieważ łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Jednak nie ma potrzeby stosowania różnych kosmetyków do oddzielnych partii twarzy, ponieważ na rynku są dostępne specjalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy mieszanej. Takie preparaty powinny normalizować wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe i jednocześnie nawilżać skórę i chronić ją przed łuszczeniem.

Aby dobrać odpowiednie kosmetyki, posiadaczki cery mieszanej powinny określić czy skóra twarzy wykazuje większe tendencje do przetłuszczania czy wysuszania się. Jest to bardzo istotna kwestia, pomagająca uregulować cerę. Jeśli Twoja skóra ma skłonności do przesuszania, z powodzeniem możesz pielęgnować ją za pomocą kosmetyków do cery suchej. Takie preparaty zawierają substancje tłuszczowe, które pomagają odbudować ubytki w skórze suchej. Jeśli jednak posiadasz liczne zaskórniki, krosty, Twoja skóra przetłuszcza się – sięgnij po kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej. Te, z kolei, uregulują wydzielanie sebum oraz zredukują widoczność zaskórników. W obu przypadkach unikaj jednak silnych preparatów na bazie alkoholu.

Posiadaczki skóry mieszanej powinny pamiętać, że najważniejszym elementem pielęgnacji jest oczyszczanie twarzy. Szczególnie przez wzgląd na kłopotliwą strefę T. W tym celu warto zastosować Żel Oczyszczający Przeciw Zaskórnikom. Linia produktów Garnier Czysta Skóra jest przeznaczona do skóry mieszanej z tendencją do przetłuszczania się, tak więc idealnie sprawdzi się przy oczyszczaniu twarzy, szczególnie w okolicach brody, nosa i czoła. Stosuj produkt codziennie, aby kondycja skóry twarzy znacznie się poprawiła. Żel do mycia twarzy, dzięki mikrogranulkom odblokowuje pory, a także eliminuje zaskórniki.

Poza żelem do mycia twarzy przyda się także:

  • baza pod makijaż – aby polepszyć wygląd makijażu na cerze suchej, szczególnie w okolicach strefy T, dobrze jest zastosować matującą bazę pod makijaż

  • podkład do twarzy – wyrównasz nim koloryt i zamaskujesz zaskórniki

  • puder w kamieniu – dobrze wchłania nadmiar sebum

  • bibułki matujące – zamiast nakładać kolejną warstwę makijażu, lepiej mieć przy sobie bibułki matujące, które zlikwidują efekt świecenia

  • maseczka – pomocna w pielęgnacji cery mieszanej są maseczki oczyszczające, najlepiej z gliny lub olejku drzewa herbacianego

Pamiętaj, aby przy wyborze kierować się przeznaczeniem kosmetyku. Najlepiej sprawdzą się całe linie produktów, takie jak Garnier Czysta Skóra.

 

Udostępnij