Różności

Jak prać bezpiecznie, ale skutecznie?

Jak prać bezpiecznie, ale skutecznie?

Pranie w pralce i pranie ręczne pozwala na przywrócenie należytej czystości i świeżości naszym ubraniom. Niemniej piorąc, ingerujemy często w strukturę materiału, z którego wykonane jest dane ubranie, koc czy poszwa. Jak zatem prać tak, aby cały proces był jak najbardziej skuteczny, ale i bezpieczny?

Najważniejsze środki piorące

Do prania musimy wykorzystywać detergenty – proszki, kapsułki czy płyny, a także wybielacze, odplamiacze i wszelkiego rodzaju płyny do płukania tkanin, które mają z założenia nadać im jedwabistej miękkości i doskonałego zapachu. Ogromny wybór detergentów przeznaczonych do prania sprawia, że trudno jest dokonać trafnego wyboru. Zawsze trzeba kierować się zasadą, że tylko do białych rzeczy pranych ręcznie lub w pralce, wykorzystujemy detergenty z wybielaczem, zaś w przypadku kolorowych wsadów stosujemy środki bez wybielacza, ale za to z systemem ochrony kolorów. Dzięki temu plamy znikną, a kolory pozostaną tak samo żywe, jak przy kupowaniu danej odzieży. W przypadku delikatnych ubrań zawsze należy je prać z wykorzystaniem solidnych detergentów.

Do tego dodajemy do prania odpowiednie płyny do płukania. Zmiękczają one rzeczy i nadają im przyjemny zapach. Przed ich użyciem zawsze powinniśmy zapoznać z zaleceniami producenta, co do ich użycia i dawkowania. Ważne jest, że dodanie do prania dużej ilości płynu do płukania tkanin nie przyniesie zamierzonego efektu. Dlatego nie warto marnotrawić w ten sposób detergentu. Na przykład, płukanie tkanin płynami Silan nada im nie tylko ładny aromat i zmiękczy tkaninę, ale też spowoduje, że nie będzie się ona elektryzowała. Efektem dodatkowym stosowania takich środków jest skrócenie do minimum czasu suszenia ubrań i zmniejszenie efektu gniecenia się, przez co łatwiejsze jest ich prasowanie.

Jak używać popularnych płynów do płukania tkanin?

Na rynku detergentów przeznaczonych do prania bardzo dużo jest płynów zmiękczających tkaniny i nadających im przepięknego zapachu. Np. drogeria Superkoszyk w tej kategorii ma blisko 180 produktów różnych producentów. Klienci często nie wiedzą, jak używać płynów do zmiękczania tkanin, a zależne jest to od rodzaju detergentu, na który się decydujemy. Zawsze warto przed wlaniem takiego środka do prania ręcznego czy do pralki automatycznej przeczytać, jak dokładnie należy go stosować.

W przypadku pralek automatycznych najczęściej wlewa się płyn do płukania i zmiękczania tkanin do szufladki dozownika, obok miejsca na proszek do prania. Zwykle to zakrętka butelki od płynu jest dozownikiem, którym możemy odmierzyć odpowiednią ilość detergentu, jaką trzeba zastosować do jednego prania. Pralka automatycznie doda płyn w odpowiednim czasie w trakcie trwania wykonywanego cyklu prania.

W pralkach półautomatycznych płyn dodawany jest w trakcie wykonywania ostatniego płukania, zaś przy praniu ręcznym należy dodać odpowiednią ilość detergentu do miski z czystą wodą, w której wypłuczemy dokładnie praną odzież. Wystarczy pozostawić w niej ubranie na pięć minut, aby tkanina dobrze nasiąkła płynem. Następnie trzeba je wykręcić i wywiesić na suszarce. Nie należy wlewać bezpośrednio płynu na materiał, ponieważ mogą powstać na jego powierzchni mało estetyczne plamy.

Udostępnij