Macierzyństwo

Jak przekonać dziecko do jedzenia

Jeżeli mamy w domu małego niejadka, to zazwyczaj jest spory problem z tym, aby dziecko namówić do jedzenia. Rodzice więc imają się różnorodnych sposobów na to, aby ich dziecko zjadało tyle, ile potrzebuje. Począwszy od biegania z łyżeczką za dzieckiem, aż po korzystanie z dostępnych w aptekach środków na apetyt – często rodzice są w stanie spróbować wszystkiego, aby ich pociecha zjadła posiłek bez większych problemów.

Na rynku pojawiło się wiele suplementów diety, których zadaniem jest zwiększenie apetytu naszych dzieci. Jednakże nie zawsze są one skuteczne, ponadto czasem maluchy nie mają ochoty na codzienne picie syropów, gdyż dla nich takie specyfiki najczęściej sprzedaje się w takiej postaci. Bywa też, że ze względu na wiek dziecku nie można podawać takich preparatów. Dlatego trzeba poszukać innych sposobów na to, aby przekonać dziecko do jedzenia.

Niezwykle często zdarza się tak, iż dla małych dzieci rodzice przygotowuje specjalnie dla nich przeznaczone posiłki, sami zaś jedzą coś innego. Dzieci wtedy nie chcą jeść tego, co dostają, chcą bowiem jeść to, co ich rodzice, nawet jeżeli nie jest to odpowiednie jedzenie dla nich. Wtedy można próbować przekonać dziecko do jedzenia, nakładając sobie na talerz to samo co podajemy maluchom. Często jest to dobry sposób na to, aby maluch o wiele chętniej zjadał to co otrzyma.

Problemem z maluchami, które nie chcą jest bywa także fakt, iż dzieci nie lubią warzyw, wolą zamiast nich zjadać coś słodkiego. Jednakże warzywa są niezbędnym elementem ich diety i pomagają w tym aby zdrowo rosnąć. Dobrym sposobem może być podawanie zięciom posiłków w nietypowy sposób, na przykład układając je w kształcie ludzika czy innych, które zaciekawią dziecko. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zachęcenia malucha do tego, aby zjeść taką kompozycję, jednak zazwyczaj wtedy jest to znacznie łatwiejsze zadanie.
Gdy dziecko jest nieco starsze, możemy poprosić go o pomoc w przygotowaniu posiłków. Maluchy bowiem z wielką chęcią pomagają w takich pracach zazwyczaj także o wiele chętniej potem jedzą to, co same przygotują. Jeżeli jeszcze pokażemy dziecku jak przygotować ciekawie wyglądające posiłki, szanse na to, ze będzie chętniej je jadło znacznie wzrastają.

Czasem rodzice, szczególnie niemowlaków, które niezbyt chętnie jedzą, karmią dzieci podczas zabawy. Dziecko zajęte zabawą pozwala się nakarmić, inaczej bowiem nie chce wcale jeść. Ten sposób pozwala nakarmić dziecko, jednak bardzo często trwa to niezwykle długo.

Na pewno jednak warto przede wszystkim przestrzegać godzin karmienia malucha. Jeżeli dziecko karmi się w tych samych godzinach, na pewno łatwiej jest sprawić żeby zjadło ono przeznaczony dla niego posiłek. Jeżeli nasz maluch jest niejadkiem, należy unikać dokarmiania go pomiędzy posiłkami, szczególnie zaś należy unikać słodyczy. Najlepiej zaś jeśli do diety dziecka słodycze wprowadzimy jak najpóźniej, nie są one bowiem niezbędnym składnikiem jego diety.

Okazuje się, że dość dobrym sposobem może być to, aby dziecko jadło posiłki z rówieśnikami, jednakże dobrze jest dobierać dzieci, które mają dość spory apetyt. Dzieci przyglądając się jak ich koledzy z apetytem zajadają podane im posiłki często chcą im dorównać, poza tym są trochę zazdrosne o to, że najczęściej takie dzieci które mają dobry apetyt są chwalone przez dorosłych. Dlatego sporo dzieci które mają problemy z jedzeniem w momencie, kiedy idzie do przedszkola i zaczyna jeść w grupie rówieśników przestaje mieć jakiekolwiek problemy z apetytem.

Jeżeli jednak dziecko nie chce jeść, to zazwyczaj jedynie rodzice są w stanie stwierdzić, jak sprawić, by przynajmniej raz dziennie zjadło odpowiednio posiłek.

Udostępnij