Macierzyństwo

Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaków występuje bardzo często, choć jest on chorobą zaraźliwą i uciążliwą zarówno dla dziecka jak i dla rodziców nie da się przed nim ustrzec. Jak wiadomo przenoszony jest drogą kropelkową, choć nie zawsze od tego jest wywoływany. Katar u niemowlaka mogą też powodować zanieczyszczenia powietrza oraz alergeny.

Niedrożność nosków małych brzdąców to spory kłopot, bo kanaliki nosowe są bardzo wąskie i nawet bardzo mały obrzęk błony śluzowej powoduje niedrożność. Częste występowanie kataru u małego bobaska spowodowane jest też słabo wykształconym układem odpornościowym.

Malutkie dzieci nie potrafią jeszcze radzić sobie z zarazkami, które je otaczają. Nie ma też potrzeby chronić maluszka przed kontaktem z osobami, które mają katar. Nieuniknione jest to, że maluch też się nim zarazi. Nawet, gdy nie będziesz z nim wychodzić na spacery to Ty sama możesz też go zarazić.

Tak małe dzieci nie umieją jeszcze oddychać przez usta ani samodzielnie wydmuchać noska, w której znajduje się zalegająca wydzielina. Dlatego musisz oczyszczać mały nosek mechanicznie np., tzw. Gruszką lub aspiratorem (np., Nose-Frida).
Pamiętaj też o tym, aby nie podawać maluchowi ogólnodostępnych leków dla dorosłych, takim postępowaniem możesz mu tylko zaszkodzić. Jeśli zauważysz, że Twój maluszek ma katar powinnaś mu jak najszybciej pomóc, chociażby wykonując dwa razy dziennie inhalacje z soli fizjologicznej lub soli morskiej (dostępne w aptekach bez recepty).

Katar u niemowlaka rozpoznasz po częstym kichaniu, wodnistej wydzielinie z noska, która z czasem staje się gęsta, ale nadal o przeźroczystej lub białej barwie. Zauważysz też, że Twoje dziecko próbuje oddychać ustami, co wywołuje u niego płacz. Jeśli dziecko ma katar to może towarzyszyć temu gorączka i kaszel, który wywołany jest spływającą wydzieliną do gardła.

Maluch może też stać się apatyczny, może nie jeść i niecić. Pamiętaj, aby podawać mu dużo płynów (minimum 1 litr dziennie), gdy ma katar, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu i niepotrzebnych wizyt u pediatry. Podczas kataru dziecko może też niespokojnie spać, może marudzić i złościć się – w takim stanie jest to całkowicie normalne.

Gdy zauważysz, że biała lub przeźroczysta wydzielina zmieniła kolor na żółty lub zielony to doszło do zakażenia. W tym przypadku musisz koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza. Jeśli to zbagatelizujesz może dojść do powikłań takich jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli, a nawet płuc oraz do uszkodzenia błony śluzowej i rzęsek.

Udostępnij