Ciąża

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy, aby był on wiarygodny?

Macierzyństwo w życiu kobiety jest okresem wielu zmian. O byciu w ciąży dowiadujemy się najczęściej za pośrednictwem testu ciążowego. Przynosi on nam odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań – czy będę rodzicem? Jednak, aby był on wiarygodny musi zostać wykonany prawidłowo.

Wykonanie testu ciążowego powiązane jest z silnymi emocjami. Czasami są to nadzieje na pojawienie się upragnionego potomstwa innym razem obawa przed niezaplanowanym dzieckiem. Zanim jednak przystąpimy do zdiagnozowania swojego stanu powinniśmy poznać podstawowe zasady rzetelnego badania testem ciążowym.

Pierwszą z nich jest wykonanie badania w odpowiednim czasie, który będzie wskazywał na wiarygodność testu. Po drugie ów test należy wykonać zgodnie z wytycznymi zawartymi na ulotce.

Działanie testu ciążowego opiera się na wykrywaniu hormonu beta-hCG, który znajduje się w moczu. Hormon zostanie wykryty w momencie zagnieżdżenia się zarodka. Oznacza to, że najwcześniej należy wykonać test dziesiątego dnia od potencjalnego poczęcia lub w czasie analogicznym do pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

Z tego powodu należy zatroszczyć się o jak najczulszy test, najlepiej taki, który ma wykrywalność równą 800 IU/l. Warto pamiętać, że negatywny wynik testu wykonanego w ciągu pierwszych dni od stosunku nie wyklucza ciąży w 100 %.

Jeżeli chodzi o porę dnia, która najlepiej zobrazuje nasz stan to zdecydowanie należy wykonać test kilka minut po przebudzeniu. Wtedy stężenie hormonu beta-hCG jest najwyższe. Jeżeli chodzi o samo wykonanie to wszystkie informacje znajdują się na ulotce załączonej do testu ciążowego.

W momencie kiedy mamy podejrzenie ciąży a test wyszedł negatywnie to należy powtórzyć badanie po około dwóch tygodniach. Jeżeli natomiast uzyskamy wynik pozytywny to niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza ginekologa. W celu dalszego potwierdzenia ciąży wykorzystuje się testy laboratoryjne, które wykrywają hormon beta-hCG we krwi pacjentki. To badanie powinno nam dać 100% odpowiedź w kwestii ewentualnej ciąży.

Udostępnij