Ciąża

Kiedy zaczynają się pierwsze poranne nudności?

Poranne nudności są pierwszym i naturalnym objawem ciąży. Pojawiają się one w pierwszych tygodniach ciąży i trwają aż do 4 miesiąca. Przyczyną nudności u kobiet ciężarnych są zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne.Mogą występować razem z wymiotami, przez co są jeszcze bardziej dokuczliwe dla przyszłej matki.

Jednak ich występowanie można nieco złagodzić.
Aby zmniejszyć odruch nudności nie należy wykonywać gwałtownych ruchów głową, zwłaszcza, gdy chce Pani wstać z łóżka. Warto wówczas poleżeć jeszcze kilka minut, po czym lekko się podnieść i jeszcze chwilę posiedzieć.

Nie należy też jeść zbyt późno śniadania, a tym bardziej jeść rano bardzo ciężkich potraw. Dlatego w pierwszym trymestrze ciąży, gdy występują nudności warto spożywać śniadanie w łóżku. Nudności może też wywoływać niedosypianie, zdenerwowanie i picie zbyt małych ilości płynów. Dodam, że kobiety w ciąży powinny wypijać minimum 1, 5 litra wody w ciągu dnia.

Każda kobieta przechodzi ciążę w inny sposób, nawet w przypadku Pań, u których jest ona już kolejna. Dlatego właśnie nie należy obawiać się porannych nudności, nawet wtedy, gdy występowały one w czasie poprzedniej ciąży. Nie jest powiedziane, że teraz będzie tak samo.

Naukowcy z USA przeprowadzili badania, w których brały udział kobiety ciężarne. Okazało się, że jeśli u przyszłej matki występują nudności to automatycznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Dlatego można też powiedzieć, że najlepiej byłoby, aby ta dolegliwość trwała jak najdłużej, choć przyznam, że nie jest ona zbyt przyjemna.

Jeśli natomiast nudności są zbyt częste i nie ustają z upływem 4 miesiąca ciąży należy udać się niezwłocznie do lekarza. Tym bardziej, gdy zauważy się u siebie w wymiocinach krew, która może być już objawem odwodnienia i niedożywienia. Dodam, że zbyt częste wymioty lub nudności w ciąży powodują też utratę wagi ciężarnej, co także zagraża dziecku, które rozwija się w brzuchu.

Na samym końcu dodam, że poranne nudności odpowiadają też za prawidłowy rozwój łożyska, a ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Niekiedy mówi się też, że gdy występują te objawy nie urodzi się przedwcześnie dziecka, a także, że dziecko nie będzie miało zbyt niskiej wagi i że nie wystąpi okołoporodowa śmierć noworodka.
Dlatego jeśli występują nudności nie warto się nimi zbytnio przejmować, chyba, że są one zbyt częste i zbyt długo trwają. Wówczas nie ma, na co czekać tylko udać się do lekarza prowadzącego ciążę, który rozwieje wszystkie wątpliwości przyszłej, szczęśliwej matki.

Udostępnij