Uroda

Prawidłowe mycie włosów

Mycie włosów to czynność tak codzienna i banalna, że często staje się rutyną. Jednak sam sposób tej pielęgnacji jest na tyle istotny dla kondycji włosa, że należy podejść do tego dość profesjonalnie. Zwłaszcza jeśli chcemy, by włosy były wciąż piękne i zdrowe.

Pierwszym krokiem jest dokładne rozczesanie włosów przed myciem, dzięki czemu będą się one później mniej plątały i łatwiej je będzie oczyścić choćby z chemicznych specyfików do stylizacji.

Warto rozcieńczyć uprzednio szampon w wodzie, będzie on wtedy łagodniejszy w kontakcie ze skóra głowy. Jego ilość to najczęściej objętość włoskiego orzecha, ale przy dłuższych włosach i gęstszych możliwe, że będzie go trzeba użyć odpowiednio więcej. Częstym błędem jest już sama pozycja podczas mycia, zwłaszcza praktykowane stanie przed wanną z pochyloną głową do przodu. Najlepiej robić to pod prysznicem z lekko odchyloną głową do tyłu tylko podczas spłukiwania wodą. Zapobiegnie to na pewno ich ewentualnemu łamaniu się.

Woda powinna być ciepła. Zbyt gorąca natomiast może powodować szybszą pracę gruczołów łojowych, co w rezultacie przyczyni się do szybszego ich przetłuszczania się.

Nie drapiemy skalpu paznokciami, tylko masujemy opuszkami palców. Lepiej robić to dłużej i delikatniej, niż niepotrzebnie podrażnić skórę głowy lub naruszyć strukturę włosa zbyt energicznymi ruchami. Samo mycie można powtórzyć dwukrotnie, tak jak jest to czynione w salonach fryzjerskich. Pierwsze, by oczyścić skórę głowy z kurzu, sebum i kosmetyków stylizujących, a drugie, by dokładnie umyć właśnie włosy.

Spłukiwanie rozpoczynamy zawsze ciepłą wodą. Częstym błędem jest również zbyt krótkie i niedokładne płukanie. Pozostawienie choć odrobiny szamponu na włosach zaowocuje na pewno koniecznością szybkiego umycia włosów ponownie. Na koniec polewamy je zimną wodą, aby zamknąć w ten sposób łuski włosów. Dzięki temu też będą bardziej gładkie.

Częstotliwość mycia włosów zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Włosy normalne myjemy najczęściej co 2-3 dni, suche nie częściej niż co 3 dni, a przetłuszczające mogą być poddawane tej pielęgnacji nawet codziennie. Należy też dobrać odpowiedni szampon względem rodzaju włosów: normalne, suche, przetłuszczające się, farbowane czy zniszczone.

W przypadku codziennego mycia szampon powinien być delikatny i wolny od SLS/SLES, które używane codziennie mogą spowodować nadmierne przesuszenie skóry głowy. Ważny jest również dobór odpowiedniej odżywki oraz masek, dzięki którym włosy staną się bardziej sypkie oraz odzyskają swój naturalny blask. Odżywkę nakładamy zawsze na wilgotne włosy, a nie ociekające z wody. Wówczas ma większe szanse przeniknąć w jego strukturę.

Nigdy nie wykręcamy włosów w ręcznik. Najlepiej owinąć je nim delikatnie i pozwolić, by woda w niego wsiąkła. Nie należy też ich rozczesywać na mokro, lepiej poczekać, gdy będą wilgotne. No i najlepiej by było, gdy schły naturalnie. Jeśli jednak nam się śpieszy i chcemy użyć suszarki, to powinien to być jak najbardziej chłodny strumień powietrza.

Wszelkie delikatne obchodzenie się z włosami zagwarantuje nam, że w żaden sposób ich nie uszkodzimy, nie naruszymy ich struktury, a więc będą miały szanse rosnąć długie i zdrowe.

Udostępnij