Uroda

Nawilżanie skóry – jak, czym i w jakim celu?

Nawilżanie skóry – jak, czym i w jakim celu?

Nawilżanie skóry twarzy stanowi troskę o prawidłowość procesów regulujących estetykę cery oraz jej zdrową kondycję. Pielęgnacja uwzględniająca nawodnienie cery jest absolutną podstawą. Woda jako życiodajna substancja to niezbędny czynnik, który wpływa na całokształt skóry twarzy. Nawilżać należy każdy typ cery – suchą, tłustą, mieszaną i normalną. W artykule podpowiadamy, czym nawilżać skórę i dlaczego jest to tak ważne!

O potrzebie nawilżania skóry twarzy

Każdy typ cery składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Na najbardziej zewnętrznej warstwie znajduje się powłoka lipidów (naturalnych tłuszczów) oraz wody, tworząca płaszcz wodno-lipidowy. Odpowiada on za ochronę skóry przed środowiskiem zewnętrznym. Zapobiega także utracie wody i dostawaniu się szkodliwych czynników do środka.

Płaszcz hydro-lipidowy z czasem ulega osłabieniu i nie jest w stanie pełnić swoich funkcji. Może to wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz dojrzałości skórnej. Skóra staje się wtedy sucha, spierzchnięta i mogą pojawić się na niej podrażnienia. Dlatego też trzeba nawilżać skórę. Pamiętaj jednak, że czasami staje się ona sucha nie dlatego, że jest pozbawiona wody, ale dlatego, że płaszcz ochronny pozbawiony jest lipidów i woda mimowolnie paruje. Wtedy samo nawadnianie nie wystarczy – należy odbudować płaszcz hydro-lipidowy.

Nawilżanie a natłuszczanie

Nawilżanie i natłuszczanie skóry to nieco inne zabiegi pielęgnacyjne, jednak ich cel jest zbliżony – mają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej. Produkty natłuszczające w swoim składzie zawierają tłuszcze (lipidy) – ceramidy, kwasy tłuszczowe i oleje roślinne. Wbudowują się one w warstwę lipidową i tworzą tzw. warstwę okluzyjną. Wpływa to na skuteczne zatrzymanie wody w organizmie.

Produkty natłuszczające cechują się cięższą konsystencją, ale nie obciążają skóry. Są zazwyczaj gęstsze i bardziej skonsolidowane w swojej formule.

Jak nawilżać skórę?

  1. Wyróżnia się dwa sposoby nawadniania skóry twarzy. Zewnętrzny i wewnętrzny – od środka. Jeżeli chodzi o nawilżanie od zewnątrz, to wykorzystuje się produkty kosmetyczne lub dermokosmetyki. Zazwyczaj są to kremy, maseczki, serum o charakterze nawilżającym. Bardzo dobrze sprawdza się także woda termalna, przykładową znajdziesz na stronie marki Vichy – o nawilżaniu skóry twarzy. Woda termalna z Vichy doskonale nadaje się do bezpiecznego nawilżenia nawet skóry wrażliwej.
  2. Jeżeli chodzi o nawadnianie od środka, najlepszym sposobem jest suplementacja: dostarczanie witamin, minerałów, spożywanie dużej ilości wody mineralnej oraz herbaty, najlepiej zielonej.

Domowe sposoby na nawilżenie skóry twarzy

  • Na powierzchnię twarzy zaaplikuj niewielką ilość olejku migdałowego, słonecznikowego lub morelowego. Po kilku minutach dobrze oczyść twarz wodą, a na koniec przemyj płynem micelarnym. Pamiętaj, że ten sposób nie będzie dobry dla skóry z (otwartymi) podrażnieniami, ponieważ może wpłynąć na nasilenie podrażnienia.
  • Domowa maseczka z żółtek i śmietany pomaga nie tylko nawilżyć skórę, ale działa również regenerująco i odżywiająco. To dobry zabieg szczególnie w okresie zimowym.
  • Unikaj przebywania w klimatyzowanym miejscu i zadbaj o to, aby skóra nie doznała ‘’termicznego szoku’’, który będzie spowodowany np. wyjściem z ciepłego pokoju na zimne powietrze.
  • Pamiętaj o spożywaniu minimum 1,5 litra mineralnej wody dziennie.

Udostępnij