Operacja skutecznym sposobem leczenia zaćmy

Zabiegi chirurgiczne stają się coraz ważniejszą metodą leczenia wielu chorób narządu wzroku, czego doskonałym przykładem jest zaćma. Operacja, którą w obecnych warunkach należy określić jako zabieg ambulatoryjny to jedyna skuteczna metoda walki ze zmętnieniem soczewki. Dowiedz się, na czym polega operacja zaćmy, kiedy warto ją przeprowadzić i dlaczego rekonwalescencja po operacji jest znikoma.

Zaćma – operacja nie powinna być odwlekana na przyszłość

Gdy u pacjenta zostaje stwierdzona zaćma, operacja staje się koniecznością. Wbrew błędnej opinii niektórych chorych, zabiegu nie warto odkładać na później. Nawet jeśli rozwój katarakty zostanie spowolniony, ostateczną konsekwencją choroby będzie nasilenie się objawów w postaci uciążliwej utraty ostrości widzenia, w konsekwencji nawet utrata wzroku. Tej decyzji nie warto zatem odkładać na później, a komfort doskonałej ostrości widzenia warto zapewnić sobie natychmiast.

Na czym polega operacja zaćmy?

Jak wygląda zabieg podczas, którego usuwana jest zaćma? Operacja ma obecnie charakter zabiegu ambulatoryjnego, który trwa najwyżej kilkadziesiąt minut. Znieczulenie miejscowe podawane jest w postaci kropli do oczu. Następnie chirurg dokonuje nacięcia, poprzez które usuwa zmętnioną soczewkę. W jej miejscu umieszczana jest nowa – sztuczna, która choć pozbawiona zdolności akomodacji, zapewnia choremu doskonałą ostrość widzenia.

Z czego wykonuje się sztuczne soczewki?

Kluczem do odzyskania komfortu widzenia w doskonałej ostrości jest właśne sztuczna soczewka wszczepiana do gałki ocznej. Funkcjonalność zapewnia jej odpowiednio dobrany kształt. Równie ważne jest także dobre tolerowanie soczewki przez tkanki obecne w oku pacjenta. Te dwie cechy najlepiej łączą w sobie soczewki akrylowe.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Dobry chirurg nie potrzebuje wykowana długiego nacięcia w tkance oka, by sprawnie usunąć zmętnioną soczewkę, a na jej miejscu wszczepić nową. Obecne długość nacięcia może wynosić jedynie 2 mm. Dzięki temu chory tuż po zabiegu może opuścić placówkę medyczną i udać się do domu. Również czas gojenia się rany jest bardzo krótki.

Zaćma – operacja jedyną możliwością wyleczenia

Gdy tylko u pacjenta zostanie zdiagnozowania zaćma, operacja staje się w zasadzie koniecznością. Tej decyzji nie warto odwlekać, ponieważ zabieg chirurgiczny jest jedyną skuteczną metodą leczenia katarakty. Zmętnienie soczewki postępuje z wiekiem, zatem nie warto czekać do znacznej utraty ostrości widzenia, a tym bardziej utraty wzroku.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/