Plamy na dłoniach

Dłonie, to części ciała, która niemalże cały czas są wystawione na działanie szkodliwych czynników, do których należy między innymi wiatr, promienie UV, detergenty i chemia przemysłowa, ciągłe moczenie w wodzie.

Nic więc dziwnego, że często pojawiają się na nich zmiany w postaci plam i przebarwień. O ile niektóre są zupełnie niegroźne, o tyle, pewne z nich nadają się do badania lekarskiego.

Plamy na dłoniach w brązowym kolorze pojawiające się po 40/50 tym roku życia lub później nie są groźne – są skutkiem naturalnych procesów fizjologicznych starzejącego się organizmu, nazywa się je plamkami starczymi.

Jednymi z najczęściej występujących przebarwień są małe plamki na dłoniach będące wynikiem działania nadmiernego nasłonecznienia. Jeżeli chcesz zapobiec ich powstawaniu, regularnie używaj kremu do rąk, takiego, który zawiera filtr przeciwsłoneczny. Jeżeli jednak plamki tego rodzaju już się pojawiły i ich obecność przeszkadza Ci ( np. pod względem estetycznym) możesz spróbować je nieco wybielić. W tym celu możesz nacierać plamki sokiem z cytryny lub zastosować specjalne kremy wybielające, które można kupić w aptece.

W walce z przebarwieniami powstałymi na dłoniach bywa skuteczny również zabieg mikrodermabrazji dłoni.

Nie wszystkie przebarwienia, które pokazały się na dłoniach można zlekceważyć – czasem wizyta u lekarza jest konieczna. Umów się na wizytę, gdy na swoich dłoniach zauważasz jaśniejsze plamki, o żółtawym kolorze, które czasami mogą się ze sobą zlewać. Przebarwienia tego typu mogą wskazywać na zły stan wątroby. Bez wizyty u lekarza specjalisty nie obejdzie się również wtedy, gdy na dłoniach, w przestrzeni między palcami pojawią się czerwone, swędzące plamki, które łuszczą się i zajmują coraz więcej miejsca. To objawy grzybicy dłoni – w walce z nią pomoże dermatolog.

Przebarwienia na dłoniach pojawiają się z różnych przyczyn, czasami mogą świadczyć o poważniejszych chorobach, bądź być skutkiem odłożenia leków hormonalnych. Bardzo często do ich wystąpienia przyczynia się niewłaściwa pielęgnacja dłoni. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, albo chociaż stosować kremy z odpowiednim zabezpieczeniem.

Pamiętajmy, że na stan dłoni źle wpływają detergenty, czasem mogą doprowadzić nawet do reakcji alergicznej – warto więc codzienne prace domowe wykonywać w rękawiczkach.

Zawsze wtedy, jeżeli na Twoich dłoniach pojawiły się przebarwienia, a Ty nie potrafisz stwierdzić co może być tego powodem – warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który oceni plamki i doradzi, jak można sprawić, by były mniej widoczne.

Skomentuj artykuł