Praca biurowa – na jakie dolegliwości możesz być narażony?

Pozycja siedząca nie jest dobra dla naszego kręgosłupa, a praca przy komputerze dla narządu wzroku. Warto pamiętać o przerwach, aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Przenikliwy ból szyi, pleców lub ramion to standard. Podobnie jak pogorszenie widzenia i ból głowy. W najgorszym przypadku wielogodzinna praca przy biurku może sprawić, że trafimy na blok operacyjny.

Obecnie większość z nas pracuje przy biurku – nie tylko w korporacji. Osiem godzin – a często nawet więcej – w pozycji siedzącej źle wpływa na nasz stan fizyczny oraz psychiczny. Nie wystarczy pójść dwa razy do klubu fitness lub na spacer z psem, aby odzyskać dobre samopoczucie. Jeśli boli nas głowa, zwykle sięgamy po lek zawierający ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy kwas tolfenamowy, ale co z innymi dolegliwościami? A ich lista jest bardzo długa…

Ból kręgosłupa, sztywność karku

Najczęstszymi dolegliwościami pracowników biurowych są bóle kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, bóle mięśniowe karku oraz bóle głowy. W przypadku tej ostatniej przypadłości ulgę może przynieść środek przeciwbólowy kupiony bez recepty – np. zawierający kwas tolfenamowy. Jednak na ból kręgosłupa czy sztywność karku pomocna okaże się rehabilitacja.

Przede wszystkim ważne jest, aby wstać od biurka, jak tylko poczujemy ból. Konieczne jest zareagowanie, gdyż urazy kręgosłupa są bardzo groźne, a w efekcie mogą doprowadzić do dyskopatii. Warto wiedzieć, że pierwsze objawy bólowe występują w obrębie szyi i lędźwi.

Pogorszenie widzenia

Wpatrywanie się w monitor osłabia z kolei narząd wzroku. Ekran komputera odbija padające na niego światło, ale po dłuższym czasie odbicia nakładają się na obraz z monitora, co męczy oczy. Warto skorzystać z dobrego filtra, który będzie tłumił odbicia. Widzimy wyraźniej, a wzrok tak bardzo się nie męczy. Co więcej, wpatrywanie się w monitor często wywołuje też ból głowy. Można codziennie łykać tabletki przeciwbólowe, ale nawet bezpieczne dawki leków zawierających kwas tolfenamowy czy paracetamol powinniśmy zażywać z umiarem.

Ból nadgarstka i łokcia

Osoby długo pracujące przy biurku i komputerze często cierpią też na tzw. zespół cieśni nadgarstka. Najczęstszymi objawami są drętwienie, kłucie i ból palca wskazującego, środkowego lub serdecznego. Ból nasila się w trakcie korzystania z klawiatury, dlatego zwykle narzekają na to korektorzy, redaktorzy czy programiści. W najgorszym przypadku ból może promieniować nawet do barku.

Z kolei tzw. „łokieć tenisisty” oznacza ból bocznej okolicy łokcia i gorszą pracę ręki przy chwytaniu.

Nie warto lekceważyć tych dolegliwości – zwłaszcza bólu kręgosłupa – gdyż ryzykujemy zdrowiem. Jednak zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, a do tego brak sportu nie wróżą dobrze…