Uroda

Rozdwajanie paznokci

Doskonały wygląd to nie tylko kostium i fryzura idealnie dobrane do okazji. Ogromny wpływ na to, jak będziemy wyglądać, na to jak zostaniemy odebrane, mają również paznokcie i ich kondycja.

Tymczasem bardzo wiele kobiet boryka się z problemem rozdwojonych paznokci. Na czym polega to zjawisko, dlaczego występuje i w jaki sposób można je wyeliminować? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co zrobić, by Twoje paznokcie były zdrowe.

Rozdwajanie paznokci to powszechny problem.
Dochodzi do niego wtedy, gdy, na skutek uszkodzeń mechanicznych lub osłabienia wewnętrznego, warstwy keratyny, z której zbudowany jest paznokieć oddzielają się od siebie.

Do uszkodzeń takich może dojść, gdy paznokcie bardzo często mają kontakt z wodą i detergentami ( podczas wykonywania prac domowych najlepiej jest ubierać gumowe rękawiczki ), wystarczy również mocne uderzenie płytką paznokcia w jakąś twardą powierzchnię.

Rozdwojenie płytki paznokcia może być również wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Paznokcie łatwo rozwarstwiają się pod wpływem metalowego pilnika, dlatego dla nadania im odpowiedniego kształtu warto używać pilnika ceramicznego. Podczas skracania paznokci piłuj je tylko w jedną stronę, prowadź pilnik prostopadle do płytki paznokcia. Bywa, że ich kondycja zmienia się wraz z porami roku – jesień i zima to okres, w którym może ona ulec osłabieniu. Jak można poprawić ich stan?

Pierwszym krokiem na drodze do wzmocnienia Twoich paznokci powinno być spiłowanie ich – krótkie paznokcie nie będą Ci przeszkadzać, nie będziesz też musiała martwić się o to, że podczas wykonywania codziennych czynności doprowadzisz je do jeszcze gorszego stanu. Warto sięgnąć po specjalne odżywki do paznokci rozdwojonych – wybieraj takie, które zawierają w swoim składzie sole wapnia, pantenol i keratynę. To substancje, które wzmacniają i odżywiają uszkodzoną płytkę paznokcia.

Oprócz zastosowania preparatów zewnętrznych możesz sięgnąć po odpowiednią suplementację i wzmocnić płytkę paznokcia od wewnątrz.
Wybieraj suplementy, które zawierają wyciąg ze skrzypu polnego, kwas foliowy, składniki mineralne takie jak żelazo i wapń, witaminy z grupy B.
Wprowadź do swojej diety pełnowartościowe białko i kwasy omega – 3 ( znajdziesz je w rybach morskich i oleju lnianym). Spożywaj produkty zbożowe, warzywa i orzechy.

Pamiętaj, że rozdwojone paznokcie potrzebują odpowiednio długiego czasu, aby powrócić do dobrej formy, nie zrażaj się więc jeżeli po miesiącu nie będziesz widziała efektów. Suplementy zadziałają tylko wtedy, gdy będziesz stosowała je regularnie.

Udostępnij