Sposoby na zaskórniki

Zaskórniki to problem, który coraz częściej dotyka osób z cerą normalną i suchą. Kiedyś problem ten dotyczył jedynie skóry tłustej. Wągry najczęściej występuję w tak zwanej strefie T czyli na czole, nosie i brodzie. Zaskórnik typowe dla cery tłustej często przyjmują ropno – łojową postać, jednak w większości przypadków jest to postać sucha, zmieszana z brudem i zanieczyszczeniami.

To właśnie wszelkiego rodzaju toksyny oraz nieczystości występujące w powietrzu są główną przyczyną wągrów. Również przyczyną może być problem z gospodarką gruczołów łojowych lub rogowacenie naskórka. Nie ma na nie wpływu za to sposób odżywiania, dlatego nie można ich zwalczyć żadną dietą, ale już zaprzestanie palenia wspiera w walkę z nimi bardzo skutecznie.

To co bezdyskusyjnie pomaga na zaskórniki to bez wątpienia regularne oczyszczanie skóry twarzy. Można to robić na kilka sposobów, zarówno w domu, jak i u kosmetyczki. Jednak przed samym zabiegiem cera musi być dobrze przygotowana, aby starania przyniosły pożądany efekt.

Zabieg tak zwanego wyciskania wągrów musi być poprzedzony odpowiednim spulchnieniem skóry. W ten sposób zaskórniki będą łatwiej wychodziły, a sama czynność nie będzie aż tak bolesna. Wyciskanie powinno mieć miejsce nie częściej niż raz w miesiącu i najlepiej wykonać je w salonie kosmetycznym pod okiem fachowca.

Jeśli jednak będzie robiony w domu przed nim powinna być tak zwana parówka. Wystarczy do garnka wlać ciepłą, ale nie gorącą wodę i pod przykryciem z ręcznika lub ściereczki parować skórę twarzy w odległości około 15 cm od wody. Dla większej skuteczności oraz właściwości kojących można zagotowując wodę dodać olejków eterycznych lub ziół, na przykład szałwii czy rumianku lub kwiatu lipy. Parówka powinna trwać nie dłużej niż pięć minut. Alternatywą dla nie jest kompres z siemienia lnianego pomieszanego z wodą. Kompres w formie papki trzymamy na twarzy przez 20 minut ściągamy za pomocą ciepłej wody. Po tych prostych zabiegach można przejść do usuwania zaskórników najlepiej wyciskając e palcami owiniętymi w chusteczkę higieniczną.

Mimo wszystko jednak w zwalczaniu zaskórników najważniejszą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja. Tylko dzięki temu można skutecznie zmniejszyć ich ilość oraz poprawić wygląd skóry twarzy. Być może z czasem nawet zabieg oczyszczania, tak mało przyjemny, nie będzie konieczny. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzają się delikatne żele antybakteryjne oraz toniki zwężające pory. Toniki najlepiej stosować rano i wieczorem w celu usunięcia nadmiaru sebum oraz kurzu, który przez noc osiadł na cerze, a także zanieczyszczeń zebranych w ciągu dnia.

Raz w tygodniu dobrze jest zrobić peeling. W tym celu można użyć gotowych produktów jakie są na rynku lub samemu sporządzić maseczkę na przykład z płatków owsianych. Na zmiksowane lub całe płatki wlewamy kilka łyżek letniego mleka, gęstą papkę nakładamy na twarz, trzymamy przez 20 minut i ścieramy, pozostałości usuwamy za pomocą ciepłej wody. Złuszczanie naskórka oraz oczyszczanie w ten sposób porów regularnie przywraca szarek skórze blask, a także nadaje cerze gładkości i sprawia, że wygląda zdrowiej. Ni widać także czarnych „główek” wągrów. Pomagają również kosmetyki z kwasem glikolowym, salicylowym i lipohydroksylowym.

Skuteczne usuwanie zaskórników jest procesem bardzo trudnym i długotrwałym. Wymaga także dużej regularności w zabiegach jakie są stosowane, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Skomentuj artykuł