Strach przed związkiem

Wiele osób, które odczuwają strach przed związkiem w swojej podświadomości słyszą głos, który mówi im, że: „chcę się zaangażować – nie chcę się związać”. Lęk przed bliskością nie zawsze jest też uświadamiany, bo niekiedy stwierdzamy, że bycie „osobą wolną” jest dla nas lepsze, bo możemy zrealizować cele, które sobie wyznaczyłyśmy.

Na strach przed miłością i bliskością z drugą osobą najbardziej narażone są Dorosłe Dzieci Alkoholików, a także osoby z innych dysfunkcyjnych rodzin. W takich rodzinach często brakuje miłości, intymności, zaufania i zrozumienia, a także poczucia bezpieczeństwa.
Jeśli pochodzi Pani z takiej rodziny to prawdopodobne jest to, że teraz boi się Pani pokochać i wierzy Pani w to, że prawdziwa miłość nie istnieje. Jeśli chce Pani poradzić sobie z tym problemem można partnera poszukać w sieci internetowej, gdzie znacznie łatwiej jest przełamać swoje bariery lęku niż od razu stanąć oko w oko. Do tego celu może Pani zarejestrować się na specjalnych portalach randkowych, gdzie znajdują się opinie o podobnych parach z takimi problemami.

Jak poznać, że boi się Pani pokochać? Często nawet nie wiadomo, że cierpimy na lęk przed miłością i bliskością. Dla takich osób poniższe zachowania są bardzo charakterystyczne. Jeśli boi się Pani, że utraci własne JA, to może być to oznaka strachu.

Kolejnymi oznakami jest strach przed porzuceniem, obawa przed byciem wrażliwym, obwinianie się o wszystkie niepowodzenia w związku, przekonanie, że partner powinien spełniać twoje wszystkie potrzeby oraz przekonanie, że związek partnerski jest dobry wówczas, gdy nie ma w nim konfliktu ani gniewu.

Musi Pani pamiętać o tym, że budowanie bliskości to działanie.
Musi Pani postarać się otworzyć, aby partner mógł zobaczyć, kim tak naprawdę jesteś. Warto też opowiedzieć mu o swoich wadach i zaletach, dzięki temu pokaże pani jemu, że zależy Pani na nim. Jeśli otworzy Pani się przed partnerem i ujawni wszystkie swoje lęki, troski czy niewygodne fakty z przeszłości scementuje Pani tym swój związek, a nie wręcz przeciwnie zepsuje go. Dzięki temu partner zaakceptuje Panią, taką, jaka Pani jest, a nie taką, jaką Panią sobie wymarzył.

Niektóre panie boją się zaangażować w związku, bo obawiają się, że popełnią kolejny błąd, bo być może mają ich już kilka na swoim koncie. Jeśli właśnie to odczuwasz spróbuj sobie najpierw wybaczyć i wyleczyć stare rany. To jest pierwszy krok do stworzenia długiego i udanego związku, niekiedy nawet na całe życie. Pamiętaj o tym, że zaangażowanie w związku wiąże się z podjęciem ryzyka, a jeśli Ci się nie uda otrzymasz dobrą lekcję życia, której już nigdy nie popełnisz.