Zdrowie

Suche usta

Wiele kobiet skarży się na problemy, jakie mają ze spękanymi i przesuszonymi ustami. Trudno dokładnie powiedzieć, skąd biorą się dolegliwości tego typu. Czasami są one spowodowane przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, innym razem brakiem właściwej pielęgnacji albo zbyt małą ilością przyjmowanych płynów.

W momencie, kiedy usta pierzchną, odruchem jest ich oblizywanie, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej suche.
Warto wyrwać się z błędnego koła ciągłego przesuszania – należy zadbać o to, aby skóra warg była odpowiednio nawilżona przez cały dzień.

W przypadku przesuszonych ust bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja – nie jest konieczne wydawanie dużych pieniędzy na odpowiednie kosmetyki, bo wiele można poprawić stosując domowe sposoby.

Po pierwsze trzeba pamiętać o wykonywaniu regularnego peelingu, tak aby pozbyć się starego i zniszczonego naskórka. Do delikatnej skóry ust idealnie nadaje się peeling cukrowy. Wystarczy wymieszać odrobinę oliwy z oliwek z cukrem i tą miksturą przez około minutę masować delikatną skórę. Następnie należy całość dokładnie spłukać i można przystąpić do nałożenia wygładzającej maseczki. W tej roli znakomicie sprawdzi się miód, wazelina, olejek kokosowy albo krople z witaminami A i E. Przy regularnym wykonywaniu zabiegu mamy szansę na uzyskanie gładkich i nawilżonych ust. Inną domową metodą, która według wielu kobiet działa, jest włożenie między wargi plastra ogórka lub cząstki pomarańczy i trzymanie przez około 5 minut.

Jeśli kogoś nie do końca przekonują tego typu sposoby może sięgnąć po maść z witaminą A – jest to niewielki wydatek, a witamina A przyśpiesza gojenie się ran – na pewno zadziała również w przypadku mikro uszkodzeń na wargach.

Na co dzień warto regularni używać pomadki albo szminki nawilżającej. Trudno jest doradzić konkretny model, ponieważ każdej kobiecie odpowiada coś innego. Wybierając pomadkę w drogerii nie zaszkodzi kierować się kilkoma wskazówkami. Po pierwsze pomadka nie powinna mieć w swoim składzie alkohol, ponieważ ten wysusza i zamiast rozwiązywać problem zaognia go. Lepiej także nie sięgać zbyt często po wazelinę – używana raz na jakiś czas może nawilżać, jednak jeśli będziemy stosować ją bardzo często może prowadzić do wysuszenia delikatnej skóry. Wysokiej klasy pomadki, które naprawdę pomagają rozwiązać problem suchych ust mają w swoim składzie: wosk pszczeli, aloes, pantenol oraz witaminy A i E. W aptekach można też znaleźć lecznice balsamy, które posiadają substancje takie jak olejek z wiesiołek albo propolis.

Jeśli okaże się, że ani domowe sposoby, ani najlepsze kosmetyki nie pomagają w walce z spierzchniętymi ustami należy zacząć szukać problemu głębiej – może nieestetyczny wygląd ust jest spowodowany jakimiś problemami z organizmem?

Suche usta mogą świadczyć o alergii albo o poważnych kłopotach ze zdrowiem – w przypadku kiedy od dawna cierpimy na tego typu przypadłość warto skonsultować się z lekarzem. Czasami wystarczy zadbać o bardziej urozmaiconą dietę oraz o zażywanie witamin takich jak: A, E oraz wapnia i magnezu

Udostępnij