Trądzik głównie kojarzony jest z problemami skórnymi, które dopadają nastolatków w okresie dojrzewania, a z czasem samoistnie ustępują. Sądzono tak do niedawna, dziś jednak wiadomo, że trądzik to schorzenie skórne, które dotyczy w dużej mierze także dorosłych.

Jest trudny do wyleczenia, wymaga kompleksowych działań i zwykle nie przechodzi „sam z siebie”. Faktem jest, iż najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania pod wpływem burzy hormonalnej, przy czym może dręczyć osoby nawet powyżej 30tego roku życia i niestety potrafi doprowadzić do pozostania nieestetycznych blizn.

Rozwój trądziku następuje w trzech fazach, a powstające zmiany skórne mogą mieć odmienną postać, w zależności od tego, jak bardzo jest zaawansowana choroba.

Pierwsza faza to zaskórniki. Potocznie nazywane wągrami, mają postać białawych bądź czarnych punkcików. Zwykle walczymy z nimi w okolicach twarzy, ale i często pojawiają się na dekolcie, ramionach, plecach i wszędzie tam, gdzie umiejscowione są gruczoły łojowe.

Druga faza to postać o średnim nasileniu. Mamy tu do czynienia z grudkami i krostkami, w postaci wypukłych, czerwonawych zmian. Ich pojawianie się jest dowodem na to, że w obrębie gruczołów łojowych doszło do zmian zapalnych.

Ostatnia faza, o najmocniejszym działaniu i najtrudniejszym leczeniu, to zakażenie głębszych warstw skóry. Pojawiają się wypełnione ropą guzki o sino-czerwonej barwie. Głębokie cysty najczęściej prowadzą do powstania trwałych blizn.

U młodych osób trądzik jest wynikiem gwałtownego wzrostu wydzielania hormonów płciowych. Gruczoły łojowe zaczynają wzmożoną pracę i sprzyjają rozwojowi pierwszej fazy tego schorzenia. Jeśli nie stwierdzono występowania podłoża genetycznego u danej osoby, nie występują inne problemy skórne nasilające ów schorzenie, a poziom hormonów w końcu się stabilizuje, trądzik z pomocą powszechnie dostępnych kosmetyków, jak i prostych metod domowych jest w stanie ustąpić bez pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów.

Najczęściej jednak to właśnie za sprawą genów osoby głównie dorosłe zmagają się z trądzikiem. Przyczyną jest bowiem podatność gruczołów łojowych na zachorowanie, które wytwarzając zwiększoną ilość sebum prowadzą do zatykania się ujść gruczołów łojowych, a to już idealna pożywka dla bakterii. Nadto problem się pogarsza, a i trądzik przybiera na sile, jak i znacznie szybciej się pojawia, jeśli ów problemom towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry.

Udowodniono ponadto, iż praca gruczołów łojowych nasila się pod wpływem zażywania niektórych leków, w tym antydepresantów oraz kortykosteroidów, a także pod wpływem nadmiernego stresu.

Leczenie trądziku odbywa się w różnoraki sposób i uzależnione jest od stopnia nasilenia problemu. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą pożądanych efektów, problem najwyraźniej tkwi głębiej, należy zatem zgłosić się do dermatologa. Proponowane formy terapii w tym przypadku to stosowanie antybakteryjnych maści oraz żelów, które wpływają na oczyszczenie gruczołów z nadmiaru sebum oraz zmniejszenie jego produkcji. Nierzadko zachodzi konieczność stosowania antybiotyków. W mniej uciążliwych przypadkach również w postaci maści, natomiast przy zaawansowanym stadium choroby, doustnie.

Jeśli zatem trądzik nie znika mimo upływającego wieku, co gorsza nasila się i domowe sposoby nie są wystarczającymi, by sobie z nim poradzić, konieczna jest wizyta u dermatologa i wdrożenie prawidłowego leczenia.

 

Nonacne na trądzik

Nonacne na trądzik

 Kup Nonacne już od 149.99 pln. Lek dostepny na nonacne.pl

Jak leczyć trądzik?

Spośród dostępnych preparatów przeznaczonych do efektywnej walki z trądzikiem, idealnie sprawdza się Nonacne. Są to tabletki przeznaczone dla cery trądzikowej, ale również skutecznie likwidują zaczerwienienia, wypryski i pozornie niegroźne wągry. Pośród naturalnych składników Nonacne znajdujemy między innymi koniczynę czerwoną, sarsaparillę, liść pokrzywy oraz ekstrakt z pestek winogron, a także cynk, likopen i miedź. Do tego kompletny zestaw witamin – A, B5, B6, C, E i minerałów. Zestawienie to wykazuje działanie łagodzące oraz oczyszczające.

Koniczyna czerwona swoje zastosowanie znalazła w medycynie naturalnej i doskonale sprawdza się w zwalczaniu przewlekłych schorzeń skórnych. To zioło, w którym występuje genisteina. Stanowi ona silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwnowotworowym. Posiada także właściwości oczyszczające krew. Sarsaparilla z kolei zwalcza nie tylko trądzik, ale i skutecznie walczy z łuszczycą oraz egzemą. Liść pokrzywy sprzyja odzyskaniu równowagi hormonalnej, co jest istotne przy zwalczaniu trądziku, natomiast ekstrakt z pestek winogron nie tylko wspomaga eliminację trądziku. Nadto zapobiega powstawaniu kolejnych zmian skórnych, jak i wzmaga produkcję substancji odpowiedzialnych za regenerację naczyń krwionośnych.

Preparat szybko i skutecznie eliminuje niedoskonałości skóry, a następnie przywraca jej naturalną równowagę. Dość szybko działa, a pełne efekty można zauważyć po sześciu tygodniach stosowania. Może być stosowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, także bez względu na wiek.