Macierzyństwo

Ząbkowanie u niemowląt

Nieodzownym elementem rozwoju dziecka jest okres ząbkowania, który może trwać od czwartego miesiąca życia do prawie trzecich urodzin. Część dzieci przechodzi je prawie niezauważalnie, jednak większość z nich ma różne objawy, które mogą uprzykrzyć nie jeden dzień zarówno bobasowi, jak i jego rodzicom.

Pierwszą z podstawowych i bardzo częstych oznak tego procesu jest zwyczajne ślinienie się. Jeszcze zanim dostrzeżemy pierwszy ząbek, możemy zauważyć, że niemowlę nadmiernie się ślini. Wokół ust z tego powodu może pojawić się lekkie zaczerwienie bądź wysypka. Należy wówczas często przecierać delikatnie skórę dziecka gazikami nawilżonymi w przegotowanej wodzie, by nie dopuścić do namnażania się bakterii.

Drugim bardzo popularnym objawem jest gryzienie. Dziecko wkłada do ust wszystko co znajdzie pod ręką, włącznie ze swoimi paluszkami. Często bardzo dobrym rozwiązaniem są tu miękkie gryzaczki wypełnione płynem, które zawsze można wcześniej włożyć do lodówki. W ten sposób dziecko może sobie ulżyć, gdy miejsca, w których wyżynają się ząbki uporczywie swędzą. Warto wtedy szczególnie dbać o higienę takich zabawek wyparzając je.

Część sygnałów informującym o nadchodzącym ząbkowaniu jednak nie zawsze jest tak oczywista. Występowanie krótkotrwałej gorączki, lekkiej biegunki, czy nawet kaszlu często niepokoi rodziców, więc wybierają się najczęściej do przychodni. Jednak po wizycie u lekarza, która jest wskazana przy pojawieniu się takich symptomów, okazuje się, że właśnie zaczyna wychodzić kolejny ząbek i nie ma co się szczególnie martwić. Wystarczy na gorączkę podać środek przeciwgorączkowy, a przy biegunce podawać więcej płynów, m. in. elektrolity.

Bardzo dokuczliwym objawem jest rozdrażnienie i trudności ze spaniem. Często dziecko budzi się w nocy z płaczem i ma trudności z zasypianiem. Drzemki w dzień też przestają być regularne. Często ten stan rzeczy mija właśnie z pojawieniem się ząbka. Jednym z dobrych sposobów na ukojenie takiego niemowlęcia jest zwyczajne przytulenie, czy głaskanie. A czasem po prostu trzeba przetrwać ten okres i pogodzić się, że odeśpimy ten czas kiedy indziej. Warto nawet opracować system zmian, kiedy który rodzic ma wstawać do dziecka.

Przy ząbkowaniu występuje też brak apetytu lub trudności w jedzeniu ze względu na większą wrażliwość dziąseł. I tak dziecko, które już ładnie gryzło niektóre pokarmy, znów trzeba karmić w tym okresie papkami i kaszkami. W skrajnych przypadkach może też dojść do zapalenia jamy ustnej. Wtedy dziąsła i podniebienie mogą spuchnąć i nabrać intensywnego koloru. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, który może polecić odpowiednią maść bądź nawet antybiotyk.

Ząbkowanie u każdego dziecka przebiega w indywidualny sposób i w określonym tempie. Część dzieci staje się rozdrażniona, pobudzona, a niektóre apatyczne i bardziej senne. Każde dziecko wymaga wówczas dokładnej obserwacji. Organizm dziecka często jest wtedy osłabiony i bardziej narażony na wszelkie infekcje, które będą wymagały wizyty u lekarza oraz leczenia farmaceutycznego.

Udostępnij