Zdrowie

Zespół suchego oka – pytania i odpowiedzi

Zespół suchego oka – pytania i odpowiedzi

Zespół suchego oka jest chorobą, która dotyka coraz młodszych pacjentów i dotyczy nawet 25% osób odwiedzających gabinety okulistyczne. Choć jest to powszechnie występująca choroba, wokół niej wciąż panuje wiele mitów, które warto rozwiać. Oto niektóre z nich.

Czy zespół suchego oka można wyleczyć? Czy krople do oczu szkodzą, czy pomagają zwalczyć objawy? Z czego wynika występowanie tej choroby? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

  • Czy zespół suchego oka jest dolegliwością osób starszych?

Kiedyś tak uważano, jednak dziś widać wyraźnie, że na zespół suchego oka zapadają coraz młodsi pacjenci. Wiąże się to z drastyczną zmianą trybu życia współczesnego człowieka, który coraz więcej czasu spędza przed ekranem komputera, telewizora, tabletu lub smartfonu. Na wystąpienie objawów może mieć jednak wpływ nie tylko praca biurowa. Do grupy zawodowej zagrożonej ryzykiem należą także kierowcy, którzy często prowadzą auto po zmroku.

  • Czy krople do oczu zawsze pozwalają zwalczyć objawy?

Tak, ale tylko wtedy, gdy są to krople nawilżające do oczu. Specjalne żele czy sztuczne łzy, które mają za zadanie uzupełnić ubytki w brakującym filmie łzowym, przyniosą bardzo szybką i zauważalną ulgę w odczuwaniu przykrych objawów takich, jak pieczenie, swędzenie czy uczucie suchego oka. Pamiętaj jednak, aby poprosić farmaceutę o krople nawilżające do oczu, gdyż krople na inne dolegliwości (na przykład na zaczerwienione oczy) mogą jeszcze bardziej pogorszyć uczucie dyskomfortu.

  • Czy mogę zmniejszyć objawy stosując metody naturalne?

Tak. Bardzo skuteczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, polegające na ograniczeniu czasu spędzanego przed komputerem na rzecz aktywności na świeżym powietrzu, a także stosowanie diety bogatej w substancje korzystne dla zdrowych oczu, na przykład: kwasy Omega # (znajdziesz je w oleju lnianym i tłustych rybach), witaminę A (obecna w wątróbce i pomarańczowych warzywach), witaminę D (w okresie zimowym najlepiej przyjmować suplementy).

  • Czy istnieją metody, którymi można zastąpić krople nawilżające do oczu?

Dobrym sposobem na pobudzenie oczu do produkcji większej ilości łez jest łagodna gimnastyka gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami. Jak to zrobić? Zamknij powieki i zacznij wodzić wzrokiem w praw i w lewo. Po minucie zmień kierunek ruchu na górę i dół. Jest spora szansa, że podczas dwu lub trzyminutowej gimnastyki oczu odbudujesz film łzowy i zwiększysz znacząco komfort widzenia.

  • Czy ogólna kondycja organizmu ma wpływ na suchość oczu?

Zdecydowanie tak. Uczucie obecności piasku pod oczami jest znane nie tylko chorującym na zespół suchego oka, ale także i każdej osobie która choć raz w życiu zarwała noc. Wniosek jest prosty – jeśli chcesz cieszyć się komfortem odpowiednio nawilżonych oczu, wysypiaj się. Pamiętaj także o tym, że bardzo duże znaczenie w profilaktyce zespołu suchego oka ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie a masz spore szanse uniknąć przykrych objawów.

Udostępnij